För att kunna visa aktuellt lagersaldo och sortiment så vill vi att du väljer i vilken region du vill handla. Ange postnummer i rutan nedan eller välj ett byggvaruhus genom att klicka på en länk.
Skriv in ditt postnummer för att se ditt sortiment och lagersaldo
Vänligen välj Privat eller Företag
Logga in Privat
Glömt ditt lösenord?
Skapa inlogg till beijerbygg.se
Logga in Privat
Starta BankID-appen på din mobil
Klicka på knappen för QR-kod i appen och läs av koden ovan
Starta BankID-programmet och följ instruktionerna
Starta BankID-appen och följ instruktionerna
Tillbehör
E-posta kundvagnen
Töm varukorg
Vill du ta bort alla dina produkter från kundvagnen?
SOFTSHELLJACKA 4948 1560
Softshelljacka i varselfärg med inbyggt flamskydd. Vind- och vattentålig med god andningsförmåga. Utrustad med gasloopar för arbete i petrokemiska miljöer.
Läs mer
, hoppa till produktbeskrivningen
Metall- och polyesterfri softshelljacka i varsel som är inherent flamskyddad, vilket innebär att flamskyddet är inbyggt i fibrernas struktur. Den vind- och vattentåliga jackan är gjord i softshell och har en väldigt god andningsförmåga, lägg också till att den har förlängd rygg, förböjda ärmar samt muddar i ärmavslut som bättrar på den redan fantastiska komforten. Jackan är utrustad med två gasloopar, som är hällor för att kunna hänga gasdetektorer och syremätare i. Detta gör softshelljackan extra användbar för arbete inom exempelvis petrokemiska miljöer eller olje- och gasindustrin. Certifierad enligt EN 1149-5. EN 13034 PB [6]. EN ISO 20471, XS-S Klass 2, M-> Klass 3. EN ISO 11611, klass 1 A1+A2. EN ISO 11612 A1, A2, B1, C1, E3, F1. IEC 61482-2, Klass 1.