Du har inga varor i din kundvagn

Allt om kök

Planera, rita och bygga kök – vi hjälper dig från start till färdigt kök. Med många års erfarenhet av att sälja kök, känner vi till utmaningarna och möjligheterna man kan stöta på under resans gång. Våra proffsiga kökssäljare kan hjälpa dig som konsument eller dig som byggare och din kund att skapa funktionella och praktiska kök som uppfyller era önskemål. I vårt sortiment kan vi erbjuda traditionella kök och framtida designklassisker. Vi vet kort sagt en hel del om kök och har här samlat information för att förenkla för dig som är i startgroparna för ert nya drömkök.

Har du redan en idé om hur du vill ha det eller har frågor rörande kök. Våra köksspecialister kan hjälpa dig.

Kontakta en köksspecialist

Planering

Alla familjer har olika förutsättningar och behov. Hur stort utrymme förfogar vi över? Behöver vi en eller två ugnar? Hur pass tålig behöver vår bänkskiva vara? Har vi mycket disk och behöver extra utrymme i diskhon? Kontakta våra proffsiga köksäljare och få hjälp att kartlägga förutsättningarna och behoven för att komma vidare i processen.

Vad bör vi tänka på?

Vilken budget har vi?
Vilken planlösning ska vi ha?
Ska vi ha en köksö?
Vilken typ av kökslucka passar oss?
Välja vitvaror.
Välja diskho, diskbänk, bänkskiva.
Välja belysning.
Byta golv, vilket golv ska vi välja?
Måla om, vilken färg ska vi välja?

Rita ditt kök

Utifrån den behovsanalys du gjort själv eller med vår kökssäljare kan man så smått börja fundera på planlösning. Det kan man göra på flera olika sätt. Vanlig penna och papper går alldeles utmärkt för att ta med sig till din återförsäljare. Eller så kommer du bara till vår återförsäljare precis som du är och inleder diskussionen där.

Innan du börjar

Vart finns vatten och avlopp?
Att tänka till kring belysning och vitvaror. Var kan du dra fram el för dessa ändmål?
Ta reda på vilket fläktsystem du har, se länk samt hur fläkt mynnar ut idag.
Det bör finnas 40 cm avställningsyta vid spisen samt 80 cm mellan spis och vask.
Vilka funktioner vill ni ha i högskåp? Så som maskiner och förvaring.
Hur ser ljusinsläppet ut i rummet? Vart sitter fönster och dörrar?

Boka tid med kökssäljare

Nu behöver du besöka din Beijerbutik och vår lokala kökssäljare. Har du följt stegen ovan kan vi lova dig att du kommer riktigt väl förberedd till ditt första möte med en av våra köksexperter. Följ länken nedan för att ta nästa steg och boka ett möte med en av våra återförsäljare. Här nedan hittar du kontaktuppgifter till din närmaste köksspecialist
Vill du inte boka ett möte utan bara komma in i butiken går det såklart också bra. Vi har duktiga återförsäljare i hela landet.

Kontakta en köksspecialist

Frågor & Svar

Hur köper jag ett kök?

All vår försäljning går via våra kökssäljare som guidar dig genom alla val och beslut som ska tas. De ritar upp förslag och återkopplar pris. Vi gör allt från 1 kök till de stor objekten med 100-tals lägenheter. Du kan boka möte med just din lokala kökssäljare här nedan.

Gör ni kundbesök?

Absolut, boka möte med just din lokala kökssäljare här nedan

Var kan jag se prover på luckor, bänkskivor, handtag och mycket annat?

Beijer byggmaterial har allt för ditt kök, även golvet, stänkskyddet, mm. Merparten av våra lokala butiker har också köksutställning som ni kan besöka för att inspireras. Se här nedan vilka filialer som har vilka köksutställningar.

Kan jag köpa ett miljövänligt kök hos er?

Vi erbjuder allt från Svanenmärkta produkter, som är en miljömärkning som hjälper kunden att göra ett bra val för miljön, till närproducerade kök.

Inspiration

Nästan alla köksresor börjar med att man får inspiration på något vis för att inleda sin köksresa. Inspirationen kan kommer från massa olika källor. Hos oss finns flera olika källor för att få igång din köksresa. Såväl här på hemsidan men givetvis även i våra butiker och möten med alla duktiga kökssäljare. Vad inspireras du/ni av och vad passar bäst in i ert hem?

Marbodal Fagerö
Ballingslöv Wood ek
Marbodal Form
Ballingslöv Wood ek
Marbodal Arkitekt Plus
Ballingslöv Bistro peppargrå - Mija Kinning
Ballingslöv Line brunbets
Marbodal Arkitekt Plus
Marbodal Fagerö
Marbodal Viken
Marbodal Ramsvik
Marbodal Viken
Marbodal Arkitekt Plus
Ballingslöv Bistro peppargrå - Mija Kinning
Ballingslöv Star mörkgrå
Ballingslöv Wood ek
Marbodal Arkitekt Plus
Ballingslöv Gastro pärlgrå

Hjälp av specialist

Vi vill att det ska vara enkelt för dig att köpa nytt kök, oberoende av om det är ett kök hemma hos dig eller om det är ett stort projekt på flera hundra kök.
Våra proffsiga käkssäljare har lång erfarenhet och bred kompetens, de kan hjälpa dig, eller dig och din kund att skapa funktionella och praktiska kök efter era önskemål. Vi erbjuder även rit- och tillvalshjälp vid större projekt samt svarar på tekniska frågor.
Flertalet av våra filialer har också ett brett sortiment färdigmonterade stommar samt luckor på lager.

Hitta kökssäljare efter byggvaruhus

Alingsås

Namn: Daniel Hultberg
Epost: daniel.hultberg@beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Namn: Thomas Bender
Epost: thomas.bender@beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Arlöv

Namn: Martin Nordlöf
Epost: martin.nordlof@malmo.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Arvika

Namn: Jonathan Heintz
Epost: jonathan.heintz@arvika.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Namn: Markus Jansson
Epost: markus.jansson@arvika.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Boden

Namn: Lotta Nordström
Epost: lotta.nordstrom@boden.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Bollnäs

Namn: Thomas Edeborg
Epost: thomas.edeborg@bollnas.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Borgholm

Namn: Sanne Jansén
Epost: sanne.jansen@borgholm.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Borås

Namn: Tove Dramin
Epost: tove.dramin@boras.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Bromma

Namn: Christer Ljungberg
Epost: christer.ljungberg@beijerbygg.se
Ritar: Marbodal,Haga

Eskilstuna

Namn: Jelica Andonova
Epost: jelica.andonova@eskilstuna.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Färjestaden

Namn: Åsa Andreen
Epost: asa.andreen@farjestaden.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Gällivare

Namn: Christer Larsson
Epost: christer.larsson@gallivare.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Gävle

Namn: Per Eklund
Epost: per.eklund@gavle.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Namn: Jonas Jansson
Epost: jonas.jansson@gavle.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Göteborg

Namn: Ann-Marie Lindén
Epost: ann-marie.linden@goteborg.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Namn: Linda Elfving
Epost: linda.elfving@beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Namn: Caroline Berg
Epost: caroline.berg@beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Halmstad

Namn: Alexandra Pettersson
Epost: alexandra.pettersson@halmstad.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Namn: Pernilla Persson
Epost: pernilla.persson@halmstad.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Helsingborg

Namn: Daniel Malmberg
Epost: daniel.malmberg@beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Helsingborg Väla Södra

Namn: Staffan Andersson
Epost: staffan.andersson@beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Namn: Sandra Aronsson
Epost:
Ritar: Ballingslöv

Hudiksvall

Namn: Tommy Idén
Epost: tommy.iden@huddinge.beijerbygg.se
Ritar:

Namn: Erik Östblom
Epost: erik.ostblom@hudiksvall.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Häggvik

Namn: Eric Sellgren
Epost: eric.sellgren@haggvik.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Namn: Robert Snöbohm
Epost: robert.snobohm@haggvik.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Järfälla

Namn: Danilo Milenkovic
Epost: danilo.milenkovic@jarfalla.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Namn: Leif Simonsson
Epost: leif.simonsson@jarfalla.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Jönköping

Namn: Tommy Andersson
Epost: tommy.andersson@jonkoping.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Namn: Pia Hansson
Epost: pia.hansson@jonkoping.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Kalmar

Namn: Alexander Andersson
Epost: alexander.andersson@kalmar.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Karlshamn

Namn: Birgitta Berner
Epost: birgitta.berner@karlshamn.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Karlskoga

Namn: Katarina Lindbladh
Epost: katarina.lindbladh@karlskoga.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Karlskrona

Namn: Lars Svensson
Epost: lars.svensson@karlskrona.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Karlstad

Namn: Erik Nilsson
Epost: erik.nilsson@karlstad.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Namn: Bengt-Åke Sundström
Epost: bengt-ake.sundstrom@karlstad.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Kiruna

Namn: Victor Oja
Epost: victor.oja@kiruna.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal & Ballingslöv

Namn: Annika Lindmark
Epost: annika.lindmark@kiruna.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Kristinehamn

Namn: Pia Persson
Epost: pia.persson@kristinehamn.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Kungsbacka

Namn: Linda Hermansson
Epost: linda.hermansson@kungsbacka.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv & Marbodal

Lerum

Namn: Mikaela Berntson
Epost: mikaela.berntson@lerum.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Lidingö

Namn: Janne Carlsson
Epost: janne.carlsson@lidingo.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Linköping

Namn: Jonas Nilsson
Epost: jonas.nilsson@linkoping.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Namn: Roland Molin
Epost: roland.molin@linkoping.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Lissma

Namn: Annica Arvidsson
Epost: annica.arvidsson@lissma.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Luleå

Namn: Gabrielé Luksyté
Epost: gabriele.luksyte@beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Lund

Namn: Adrian Falking
Epost: adrian.falking@lund.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Namn: André Nilsson
Epost: andre.nilsson@lund.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv & Marbodal

Namn: Birgitta Brandin
Epost: birgitta.brandin@lund.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv & Marbodal

Malmö Dalaplan

Namn: Saknas
Epost:
Ritar:

Malmö Syd P&G

Namn: Peter Persson
Epost: peter.persson@beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv & Marbodal

Mölndal

Namn: Maria Herminge
Epost: maria.herminge@beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Mölnlycke

Namn: Victoria Johansson
Epost: victoria.johansson@molnlycke.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Namn: Jonas Sjöberg
Epost: jonas.sjoberg@molnlycke.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Nacka

Namn: Oskar Kollberg
Epost: oskar.kollberg@byggole.se
Ritar: Marbodal

Namn: Marina Karlsson
Epost: marina.karlsson@byggole.se
Ritar: Marbodal

Namn: Lousie Hüttemeier
Epost: louise.huttemeier@byggole.se
Ritar: Marbodal

Namn: Michael Sandberg
Epost: michael.sandberg@byggole.se
Ritar: Marbodal

Namn: Tove Karlsson
Epost: Tove.Karlsson@byggole.se
Ritar:

Norrköping

Namn: Lotta Carlsson
Epost: lotta.carlsson@norrkoping.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Norrtälje

Namn: Britt-Marie Gröndahl
Epost: britt-marie.grondahl@norrtalje.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Namn: Patrik Berglund
Epost: patrik.berglund@beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Namn: Angelica Pettersson
Epost: angelica.pettersson@norrtalje.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Offertgruppen

Namn: Annika Ahnfelt
Epost: annika.ahnfelt@beijerbygg.se
Ritar: Marbodal, Ballingslöv & Hagakök

Piteå

Namn: Karin Bergström
Epost: karin.bergstrom@pitea.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Skara

Namn: Gintare Grakulskiene
Epost: gintare.grakulskiene@skara.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Namn: Robin Binnberg
Epost:
Ritar: Marbodal

Skellefteå

Namn: Elisabeth Ström
Epost: elisabeth.strom@skelleftea.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Namn: Linda Kvist
Epost: linda.kvist@skelleftea.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Skövde

Namn: Cecilia Settergren
Epost: Cecilia.Settergren@beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Stenungsund

Namn: Jesper Ankargren
Epost: jesper.ankargren@stenungsund.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Strängnäs

Namn: Mikael Edman
Epost: mikael.edman@beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Namn: Per Lundstedt
Epost: mikael.edman@beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Sundsvall

Namn: Frida Falk
Epost: frida.falk@sundsvall.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Namn: Linda Häggqvist
Epost: linda.haggqvist@sundsvall.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Södertälje

Namn: Sara Bergström
Epost: sara.bergstrom@sodertalje.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Sölvesborg

Namn: Filip Nilsson
Epost: filip.nilsson@solvesborg.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Trelleborg

Namn: Helene Björck
Epost: helene@byggvaruhuset-trelleborg.se
Ritar: Ballingslöv&Marbodal

Umeå

Namn: Urban Engman
Epost: urban.engman@umea.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Namn: Roger Norman
Epost: roger.norman@umea.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Uppsala

Namn: Emil Christiernin
Epost: emil.christiernin@uppsala.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Namn: Ingela Frisk
Epost: ingela.frisk@uppsala.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Namn: Tommy Stanford
Epost:
Ritar: Marbodal

Värnamo

Namn: Anna Thunblom
Epost: anna.thunblom@beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv & Marbodal

Västervik

Namn: Lars Karlsson
Epost: lars.karlsson@vastervik.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Västerås

Namn: Marie Larsson
Epost: marie.larsson@vasteras.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Växjö

Namn: Sofia Bredenlöw
Epost: sofia.bredenlow@vaxjo.beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Ängelholm

Namn: Inga-Lena Thunberg
Epost: inga-lena.thunberg@beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Örebro

Namn: kirill nagimov
Epost: kirill.nagimov@orebro.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Namn: Malin Olsson
Epost: malin.olsson@orebro.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv

Örnsköldsvik

Namn: Marina Sjöberg Baskou
Epost: marina.sjoberg.baskou@beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Namn: Roberth Odin
Epost: roberth.odin@ornskoldsvik.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv & Marbodal

Österstund

Namn: Alexander Ljunkvist
Epost: alexander.ljungqvist@beijerbygg.se
Ritar: Marbodal

Namn: Åsa Qvarfell
Epost: asa.qvarfell@ostersund.beijerbygg.se
Ritar: Ballingslöv